Benden korkarak ibadet etmek, diğer ibadetlerden üstündür, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Hadis ise nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynaklarda böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- Bu konuda özellikle Ehl-i beytin imamlarına isnat edilen benzer bazı rivayetler vardır.

- Genel olarak bizim gibilerin anlamakta zorluk çekeceği bazı istisnalar olabilir. Fakat genel prensibimiz Kur’an ve sünnettir. Bu konudaki ayetin ifadesi açıktır:

“Biz de (Zekeriya’nın) duâsını kabul ettik. Ve ona Yahya’yı ihsan ettik. Hanımını da iyileştirdik. Onların hepsi de hayırlı işlerde yarışıyorlardı. Hem rızamızı (amellerinin kabulünü, cenneti, sevabı) umarak hem de gazabımızdan (azabımızdan, amellerinin reddedilmesinden, cehenneme girmekten) korkarak bize yalvarıp yakarıyorlardı. Onlar gerçekten bize karşı çok içten saygı duyuyorlardı.” (Enbiya, 21/90)

- Hz. Ömer’den nakledilen ve Hanefi mezhebinde kunut olarak okunan duada da: “Allah’ım!... Senin rahmetini ümit ediyor ve azabından da korkuyoruz.” (Beyhaki, es-Sünenu’l-Kübra, 2/299) ifadesinden de anlaşılıyor ki, kulluğun temel esası Allah korkusudur. Başta makam-ı uluhiyetine mehabetinden, daha sonra da onun azabından, gazabından korkmak ve rahmetinden ümitvar olmaktır.

(Resulüm!) kullarıma gerçekten benim çok bağışlayan ve çok merhamet eden olduğumu; bununla beraber azabımın da can yakıcı bir azap olduğunu bildir.”(Hicr, 15/49)

mealindeki ayette de korku-ümit dengesine vurgu yapılmıştır.