Kişinin dinden nasibi, akıldan nasibi kadardır, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Kişinin dinden nasibi, akıldan nasibi kadardır. Zira akıl imanın bekçisidir, hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Kişinin değer ölçüsü (kıvamı) aklıdır. Aklı olmayanın dini de yoktur.” (İbn Adi, el-Kamil, 3/796)

Suyuti bunu mevzu/uydurma rivayetler arasında zikretmiştir. (bk. Suyutî, Zeylu’l-ahadisi’l-Mevdua, s. 6)

Elbani de bunun zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. Silsiletu’l-ahadisi’d-daifa, 1/546)

“Aklı olmayanın dini de yoktur.” manasındaki hadis rivayetinin de “batıl-münker” olduğu bildirilmiştir. (bk. Aclunî, 2/446)

Bu gibi rivayetlerin önemli bir noktası, akıl ile dinin ilişkisidir. Bu ilişki çok önemlidir. Aklı olmayanın dini de yoktur; bu doğrudur. Çünkü akıl özürlülerin / zihinsel engellilerin sorumlu olmamalarının sebebi budur.