En şiddetli azap, kahrın azabı mıdır?

Soru Detayı

- En büyük azap da, Allahü teâlânın kahır sıfatıyla görülmesidir. Bu azap, diğer Cehennem azaplarından çok daha şiddetli olacaktır.
- Bu ifade ayet mi yoksa hadis mi, kaynagı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda kahrın azabı ile diğer azaplar arasındaki farkı gözeten bir bilgiye rastlayamadık.

Bildiğimiz kadarıyla, Allah’ın “Kahhar” ismi, her şeye gücü yeten, karşı konulmaz kuvvete sahip, emri her şeye nüfuz eden yaratıcı manasına gelir. Bu sebeple, hiçbir azap kahrın dışında değildir.

Ancak, “kahrın azabı” kavramı tek başına anıldığı zaman, Allah’ın azap ettiği kimseye karşı gösterdiği kızgınlığını ve öfkesini açıklar. Buna mukabil, Allah bir kimseye azap ettiği halde, ona karşı fazla bir gazap göstermediyse, bu iki azap arasında fark olur.

Buna göre denilebilir ki, cehennem giden kâfrilere karşı Allah’ın azabı “kahir ile makhur” olduğundan, diğer mümin olan ve geçici olarak cehennemde kalan insanların “kahirsiz azabından” daha şiddetlidir...