Mikro evrim İslam'la uyuşur mu?

Soru Detayı

- Sorularıma cevap verebilir misiniz?
1) Sünnetin zararları nelerdir? Bir haberden aldığım kaynakta geçen ifadeler Sünnetin cerrahi bir işlem olduğunun altını çizen bazı kimseler; tüm cerrahi işlemlerden sonra görülebilecek komplikasyonların sünnetten sonra da görülebileceğini belirterek “Sünnetten hemen sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar; “kanama”, “yara yerinde enfeksiyon”, “ödem”, “idrar yapma güçlüğü” ve “penis ucunun sünnetle birlikte kesilmesi” dir. Geç dönemde ortaya çıkanlar ise “meatal stenoz” denilen idrar deliğinin daralması ki özellikle çok erken yaşlarda yapılan sünnetlerden sonra ortaya çıkması, sünnet derisinin az veya fazla kesilmesi (genellikle fazla kesilmesi daha büyük sorun yaratır), asimetrik görünüm, idrar yoluna zarar verilmesi olarak sayılabilmektedir.” dedi.
- Sünnet idrar deliğinin daralmasına yol açıyormuş bunun hakkında görüşleriniz nedir?
- Peygamberimizin sünnetinde zararlı bir şey olmaz, bunun hikmeti nedir?
2) Neden 5 parmaklıyız diye baktığımız zaman önceki atalarımızın 6 7, 8 parmağı vardı, şu an çevreye uyum olduğundan dolayı 5 diyorlar.
3) Evrim bir popülasyonun içinde kalıtılan karakterlerin nesiller içerisindeki değişimidir.
4) Bir de mikro evrimi gözlemleyebiliyoruz, bu kanıtlanmış bir şey, bu İslam'la uyuşur değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Sünnetin zararları nelerdir?

Cevap 1:

Sünnetin zararları değil faydaları vardır. Sünnet yapılırken sünnet derisinin uygun kesilmemesinden dolayı geçici bazı olumsuzlukları görülebilmektedir.

Sünnetle üstteki deri kesilmektedir. Bunun kesilmemesi durumunda, burası mikropları barındırmakta ve yaymaktadır. Bu bakımdan Batı dünyasında sünnetin bu faydasını bilenler, sünnet olmayı tercih etmektedirler.

Soru 2:
Neden 5 parmaklıyız diye baktığımız zaman önceki atalarımızın 6, 7, 8 parmağı vardı, şu an çevreye uyum olduğundan dolayı 5 diyorlar.

Cevap 2:

İlk İnsan Hz. Âdem’dir ve doğrudan topraktan insan olarak beş parmaklı yaratılmıştır. İnsanlığın atası odur. Bilim bize bunu gösteriyor. Bütün Semavi dinler de bunu söylüyor.

Allah’ı kabul etmeyenler geçmişlerini başka canlılara bağlıyor. Onların iddialarının hiçbir bilimsel delili yoktur. O iddiaların üzerinde durmaya değmez.

Soru 3, 4:
- Evrim, bir popülasyonun içinde kalıtılan karakterlerin nesiller içerisindeki değişimidir. “evrim ağacı” yazıp bunu okur musunuz ne düşünüyorsunuz?
- Bir de mikro evrimi gözlemleyebiliyoruz, bu kanıtlanmış bir şey, bu İslam'la uyuşur değil mi?

Cevap 3, 4:

Üçüncü ve dördüncü sorulardaki mana aynıdır.

Bir canlı grubu, kendi içerisinde Allah’ın ilim, irade ve kudretiyle değişim ve farklılaşma gösterir. Buna variyant, yani çeşit denir. Nitekim Covid-19 virüsü kendi içerisinde pek çok variyant, yani değişme göstermiştir. Mesela, 20 tutunma ayağı varsa, bunun biri veya ikisinin kaybolması yeni bir variyantı verir. Ama o yine Covid-19 virüsüdür. Bu virüsten bakteri veya fare meydana gelmez.

Evrimciler, gençleri bu konuda yanıltmak için "variyan"ta "mikro evrim" diyorlar. O mikro evrim değil, variyant, yani çeşittir.

- Peki, Allah isterse bir canlıdan bir başka canlı yaratamaz mı? Mesela fareden tavşanı?

- Allah isterse elbette yaratır. Ama Allah’ın böyle bir kanunu yok. Her canlının genetik yapısını sabit yapmış. O genetik yapı değişerek bir başka canlıyı meydana getirmiyor.

- Peki, bazıları niçin evrimi şiddetle müdafaa ediyor? Canlıların değişerek farklı canlıları meydana getirdiğini ileri sürüyor?

- Çünkü onlar bir yaratıcıyı, yani Allah’ın varlığını kabul etmiyorlar. Canlıların silsile hâlinde kendiliğinden birbirinden meydana geldiğini iddia ediyorlar.

Her canlının ayrı meydana geldiğini kabul etseler, o zaman her birisini tesadüf ve tabiatla açıklayamayıp mecburen Allah’a verecekleri için, silsile hâlinde tesadüfen meydana geldiğini iddia ediyorlar.

Yaratılışı savunanlar için bilimsel yönden hiçbir problem yoktur. Her canlıyı Allah yaratmakta ve her hücresinin ihtiyacını temin etmektedir. Yani bir atom dahi Allah’ın izin ve emri olmadan hareket edemez.

Mesela, insanda ortalama 40-50 trilyon hücre vardır. Her hücrede bir saniyede Allah üç bin değişik reaksiyon, yani değişim meydana getirmektedir. Yani bir saniyede insanın bedeninde meydana gelen değişiklik: 50 trilyon x 3 bin =….. kadardır.

Burada bir tane reaksiyon hatalı olsa, insanın hayatı tehlikeye girecektir.

Bunu Allah’a vermeyip kime vereceksiniz? İnsandaki bu değişiklikleri havadaki serçe veya bataklıktaki kurbağa mı yapıyor?

Bunu yapsa yapsa insan yapacak. Yeryüzünün en akıllı ve şuurlu varlığı insan olduğu hâlde kendi bedeninde meydana gelen değişikliği yapamıyor. Diğer canlılar bunu kendileri nasıl yapacak? Kuş yumurtadan kendisi nasıl çıkacak? Nasıl büyüyecek? Vücudundaki gelişme ve farklılaşmaları nasıl yapacak? Buzağı nasıl kendini yapacak? Gelişerek kendisini inek veya tosun haline nasıl getirecek?

İşte bütün bunları Allah’a vermeden açıklamak mümkün değildir.

Onlara bunu sorsanız ister istemez “Allah” diyecekler. Çünkü akıl için yol birdir. Bunun başka açıklaması yoktur.