Erkek sünneti gerçekten zararlı mı, şirk mi?

Soru Detayı

- Günümüzde erkek sünnetinin zararları hakkında çokça makale ve yazı var, ayrıca bazı hocalar erkek sünneti şirktir, diyor Allah en güzel yaratmıştır, diye.
- Erkek sünneti gerçekten zararlı mı, sünnet etmek veya olmak şirk koşmak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek çocukların sünnet olması, penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlanmasının kesilerek alınmasıdır. Bu sünnet bütün Semavî dinlerde vardır.

Erkek sünnetinin faydaları hakkında da yüzlerce makale ve kitap var. Tıraş oluyoruz, vücudun bazı yerlerindeki kılları kesiyoruz, şirk olmuyor da sünnet olunca niye şirk olsun.

Medikalpark hastanesinin bir açıklamasını verelim:

Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Ve bu derinin altında bir havasız, pislik ve salgı biriken, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse infeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir. Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.

Biruni Üniversite Hastanesinden yapılan açıklamaya göre ABD’de sünnet oldukça yaygındır ve yenidoğan bebeklerin yaklaşık %60’ına sünnet yapılmaktadır.

İslâm dininde zaruri olan bu sünnetin faydalarını bilen gayri müslimler bile, sadece sıhhi yönünü düşünerek sünnet olmaktadırlar.

Sünnet olmanın hiçbir tıbbi mahzuru yoktur. İslam dininin de emridir. Bunun şirk olduğu iddiası, Müslüman olmayanların iftiralarıdır.

Burada Allah’ın verdiği şekli beğenmemeden dolayı bir müdahale değil, bilakis onun emrinin yerine getirilmesi söz konusudur.

Bu tür yanlış kıyaslamadan dolayı vücudun herhangi bir parçasını kesmeyecekseniz, saçlarınızı da kesmeyin. Tırnaklarınızı da kesmeyin. Kangren olmuş parmağınızı da kestirmeyin. Zaruret olsa bile vücudunuza ameliyat için müdahale ettirmeyin. Yani tam bir ahmak ve aptal gibi davranın. Ondan sonra da buna "İslam’ın emri" deyin.

İslam adına hareket ettiğini iddia eden böyle birisi ya ahmaktır veya İslamiyeti kötü göstermeye çalışan bir haindir.

Allah böyle aptal ve hainlerden Müslümanları muhafaza eylesin, amin.