Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn isimli eser hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Seyyid Eyyûb (k.s) hazretlerinin eseri olan Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn isimli eseri hakkında ve içinde geçen hadislerin sıhhati hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn” isimli eser, adı üstünde bir menkıbe kitabıdır.

Bu tür eserlerde sahih bilgiler yanında zayıf rivayetlere de yer verilir. Çünkü, bu eserlerde itikadi ve ameli (farz-vacip) konulardan ziyade, ilgili şahısların faziletlerinden bahsedilir.

Konumuz olan bu eserde de dört raşit halifenin faziletlerini gösteren menkıbelere yer verilmiştir.

Müellif, fazilete dair bazı menkıbeleri aktarmakta bir sakınca görmediği için zayıf rivayetlere de yer vermiştir.

Özetle, menkıbe konumu bakımından bu eser ilmi bir referans kaynağı olamaz. Çünkü içinde sağlam olmayan bilgiler de vardır.