Bunlar sana, seni ve evladını sevenlere ikramdır, hadis midir?

Soru Detayı

- Hazreti Ali (Kerremallahu Veche) buyuruyor ki:
- Bir gün Resûlullah (Sallallahu aleyhi vesellem)'ın yüksek huzurlarına varmıştım. Mübarek yüzünü neş'eli buldum. Selâm verdim, oturdum.
- Yâ Resûlullah! Sizi neş'eli gördüm. Hakk Teâlâ Hazretlerinden sevindirici bir vahy mi geldi? Haber veriniz, biz de sevinelim, dedim. Buyurdular ki:
- Ya Ali! Cebrail (Aleyhis-selâm) Hakk Teâlâ'dan şu haberi getirdi. Allah'u Teâlâ Adn cennetini yarattı. Cennete kendi kudretiyle kırmızı yâkuttan bir ağaç dikti. Kökünü yere geçirmesini, dallarını dışarı çıkarmasını emir buyurdu. Ağaçda köklerini yere geçirdi. Dışarıya yediyüz bin dal çıkardı. Her dal üzerinde kırmızı yâkuttan yediyüz bin köşk, her köşkte yediyüz bin oda, her oda da bir kapı, içinde bir divanda kalınlığı biner arşın olan bir döşek, her divanda bir huri karşısında kırkarbin erkek ve kadın hizmetçi yaratıldı. Her odada gözlerin görmediği, kulakların işitmediği akıllara hiç gelmemiş olan yiyecek, içecek ve renkler yaratıldı. Yâ Ali! Bunlar sana, seni ve evladını sevenlere ikramdır. Sana buğz eden, bana buğz etmiş demektir. Bana buğz edenler şefâatime kavuşamazlar. [Dört Büyük Halife Kitabı, 30. Menkıbe]

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında bu hadis rivayetine rastlayamadık.

“Dört Büyük Halife Kitabı” bir hadis kaynağı değildir. Daha çok senetsiz-sepetsiz bilgilerin yer aldığı bir menkıbe kitabıdır.

İlgili eserin içinde bazı doğru bilgiler olsa bile, ilmi kaynak olma özelliğinden uzaktır.

Bu bilginin aslı olmadığına göre, en azından sahih kaynaklara giremeyecek kadar zayıftır.