Mahşerde tartıda / mizanda günah ve sevapların eşit olması durumunda sonuç ne olacak?

Tarih: 22.01.2007 - 22:50 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennete girmenin ilk şartı iman etmektir. İmanlı bir insan günahkar olursa cezasını çektikten sonra cennete girecektir. İnsanın başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve musibetler günahının azalmasına bir sebeptir. Bunun gibi kabirdeki çektiği azaplar da günahını azaltır.

Günahın dereceleri, azlığı ve çokluğu kişiye göre değişir. Bu nedenle bazı insanlar kabirdeyken cezalarını çeker biter ve doğrudan cennete giderler. Cezası ve günahı çok olanlar ise bir kısmı haşir meydanındayken, bir kısmı cehennem kapısındayken, bazıları da cehennemde suçunun ve günahının derecelerine göre kaldıktan sonra cennete girecektir.

Demek ki herkese ve durumlarına göre değişiyor. Şunu bilelim ki Allah adildir; kimseye zulmetmez. Herkes derecesine göre cezasını çekecektir.

Amelleri eşit olan birisinin o dehşetli haşir meydanında biraz kalması bile, günahlarını azaltacağı için sevabı ağır gelecek ve inşallah cennete girecektir.

Ayrıca Allah’ımız bir hads-i kudsi de “Rahmetim gazabımı geçmiştir.” diye buyurmuştur. Bu nedenle rahmetiyle muamele edeceğini ümit ettiğimizden, amelleri eşt olanın kurtulacağını söyleyebiliriz.

Onun affını ve merhametini bekleriz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Ahirette günah ve sevap durumu nasıldır? Sevabı günahından çok olanlar günahlarının cezasını çektikten sonra mı cennete girecektir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun