Mahlukatın en üstünü Muhammed ile kardeşi Ali'dir, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mıdır? Kaynağı nedir?
- Büyük sahabe Hz. Selman'dan şöyle rivayet edilir: Hz. Muhammed'in (s.a.a) şöyle buyurduğunu duydum:
"Yüce Allah buyuruyor ki: Benim katımda mahlûkatın en üstünü Muhammed ile kardeşi Ali'dir, sonra da Allah'a doğru vesile olan İmamlar gelirler. Benden bir şey dileyen, Muhammed ve O’nun masum soyu (Ehl-i Beyt’i) vasıtasıyla dilesin.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki bilgiler, Şia kaynaklıdır.

Sünnî kaynaklarda bu anlama gelecek bir rivayete rastlayamadık.

Zaten bu sözün doğru olduğu düşünülemez. Çünkü 124 bin peygamberin Allah katında Hz. Ali’den daha üstün olduğu, İslam dininin temel ilkelerinden biridir.