Cennete ilk girecek olan kişi, Hz. Ali midir?

Soru Detayı

"Cennete ilk girecek kişi Hz. Ali’dir. Peygamberimiz buyurdu; 'Ey Ali! Sen cennete girecek ilk kişisin.' İmam Ali şöyle dedi; 'Sizden de önce mi ya Resulellah?' Peygamberimiz, 'Evet ya Ali.' dedi..."

- Bu anlamda bir hadis var mıdır?
- Cennete ilk girecek olan kimdir?
- Ümmet-i Muhammedden ilk girecek kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali’nin cennete ilk girecek kişi olacağına dair bilgi, bazı Şia kaynaklarında geçiyor. Ancak, Sünni hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Cennete ilk girecek Hz. Muhammed (asm)’dir . (Müslim, İman, 331, 333)

- Ümmet olarak cennete ilk girecek olan Hz. MUhammed’in ümmetidir. (bk. Müslim, Cuma, 20)

- Hz. Muhammed’in ümmetinden ilk cennete giren Hz. Ebu Bekir’dir. (Ebu Davud, Sünnet, 9 h. no:4652)