"Ben Arapların, Suheyb Rumların, Selman Parsların, Bilal de Habeşlilerin ilk olarak Cennete girenleriyiz." hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Ben Arapların, Suheyb Rumların, Selman Parsların, Bilal de Habeşlilerin ilk olarak cennete girenleriyiz." (Feyzü'l-Kadîr, 3:43, Hadis no: 2695.)

İslam ümmetine bağlı olanlardan, Habeş kökenli kimseler arsasında ilk cennete gidecek olan Bilal’dir.

İslam ümmetinin cennete ilk giden ümmet olacağına dair rivayetler vardır. Her peygamber kendi ümmetiyle birlikte cennete gireceğine göre, Muhammed Aleyhissalatü vesselamın ümmetinden olan bu kimseler, diğer ümmetlerin peygamberlerinden önce cennete girecekler demektir.

Bu durum, söz konusu İslam ümmetinin fertlerinin diğer peygamberlerden üstün olduğu anlamına gelmez. Kur’an’da,  kıyamet günü, her ümmetin / her grubun kendi liderleriyle toplanacağı ifade edilmiştir. Ümmetlerin liderleri, onların peygamberleridir.