Lale ismi günah mı?

Soru Detayı

- Tasavvufta lale Allah'ı sembolize ediyor deniliyor, o zaman kızıma Lale ismini koymamız caiz olur mu?
- Herhangi bir yanlışa düşmek istemeyiz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lale kelimesi bize Allah’ın hatırlatan bir semboldür, yoksa onun adı olan Allah ismi anlamında değildir.

Bu nedenle herhangi bir eşyaya veya kişiye lale denmesinin bir sakıncası yoktur, isim olarak verilebilir.

Bununla beraber, “Allah, Rahman ve benzeri bazı isimler dışında” Allah’ın gerçek isimlerini bile bir insana koymak caizdir. Bu konuda İslam alimlerinin ittifakı vardır.

Allah kendisi bizzat bir insan olan Hz. Muhammed (asm) Efendimize kendi isimlerinden “Rauf ve Rahîm” adını vermiştir. (bk. Tevbe, 9/128)

Keza, Allah’ın bir ismi “Ali”dir. Ve Hz. Ali’nin de ismi Ali’dir.

Bu konuda çok misaller verilebilir. Bununla iktifa ediyoruz.