Madde ile mananın küçülmesi doğru orantılı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Materyalistler, madde küçüldükçe kâinatın sırrına ulaşacaklarını düşünüyorlardı, fakat hayal kırıklığına uğradılar. Stephen Hawking kâinatın bütün sırrını anlatacak bir formülü bulabileceğini düşünüyordu, fakat maddenin küçüldükçe daha komplike olduğunu gördü. Bölünemez, parçalanamaz denilen atom parçalandıkça, atom altı parçacıklara inildikçe büyük bir enerji dünyası keşfedildi. Ayrıntıya girildikçe, küçüldükçe, inceldikçe kurallar, yasalar karmaşıklaşıyor daha da zenginleşiyordu. Küçülmek bilginin azalmasına, basitleşmesine neden olmuyor, aksine artmasını sağlıyordu.

Bu durumu Bediüzzaman "ruhun şiddetinin artması" olarak tanımlar ve şunları söyler:

“Yalnız maddeye ve maddenin hareketine ircâ edilip izah edilsin? Hâşâ ve kat’â ve asla! Bu hadsiz tereşşuhat ve lemeat gösteriyor ki, şu âlem-i maddiyat ve şehadet ise, âlem-i melekût ve ervah üstünde serpilmiş tenteneli bir perdedir.” (bk. Bediüzzaman, Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, Birinci Maksat)

Madde aslında melekût ve ruh üzerinde örtülmüş tenteneli ince bir perdedir.