Lut peygamberin karısının helak edilmesi konusunda; Hicr suresi, 60. ayetteki "elçilerin takdir etmesi" ne anlama gelmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hicr Suresi, 57 - 60. Ayetlerin Mealleri:

"57. "Ey Elçiler! Görevi­niz nedir?" diye sordu.

58. Dediler ki: Aslında biz, suçlu bir kavme (ceza ver­mek için) gönderildik.

59. Yalnız Lût'un ailesine zarar gelmeyecek, onların hepsini kurtaracağız.

60. Fakat karısı hariç! Biz onun da geride kalanlardan olmasını takdir ettik."

«Kadderna» fiili, "hükmettik, takdir ettik" mânâsındadır. Yani onun kâfirlerle beraber azaba maruz kalmasını takdir ettik. Bu takdir hüküm, Allah'ın fiili olmasına rağmen mecazen meleklere isnad edilmiştir. Çünkü onlar manen Allah'a yakındırlar ve O'nun elçileridirler. Başka bir deyişle Allah ile mahlukatı arasında bir vasıtadırlar. (bk. Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, Arslan Yayınları: 9/245-254.)