Hac suresi 23. ayetinde "altın bilezik", İnsan suresi 21. ayetinde ise "gümüş bilezik" deniliyor? Cennette bilezikler altından mı gümüşten midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan suresi 21. ayette "...gümüş bileziklerle süslenmişlerdir..." Hac suresi 23 ve Fatır suresi 33. ayetlerde ise "...altın bilezikler ve inciler takınırlar..." buyurulmaktadır.

Farklı ayetlerde cennetliklere verilecek farklı nimetlerden bahsedilmiştir. Müfessirler derler ki;

 "Dünyada krallar, hükümdarlar bilezik ve taç giydik­leri gibi, yüce Allah da bunu cennetliklere ihsan edecektir. Cennetliklerin elinde altın, gümüş ve inciden olmak üzere çeşitli bilezikler olacaktır."(Kurtubi, el-Cami'u li-Ahkami’l-Kur’an, Buruç Yayınları: 12/51).