Nisa suresi 142. ayette münafıkların "Allah'ı pek az andıkları" belirtilmektedir. Allah'ı anmak nasıl olmalıdır?

Soru Detayı
- Bu ifade ile kastedilen mana nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nisa Suresi, 142. Ayet:

"Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar (hatırlarlar)."

Münafıkların yakından tanıtıldığı bu âyette şu özellikleri­nin altı çizilmektedir:

Münafıklar Allah'ın sevgili kullan olan müminler için ha­zırladıkları tuzaklar, uyguladıkları taktikler, onları içten çökertmek için aldıkları tedbirler yoluyla başarıya ulaşacaklarını umarken, bütün bunların Allah Teâlâ'nın bilgisi altında cereyan ettiğini, O'nun her şeyi görüp işittiğini unutuyorlar ve böy­lece gülünç duruma düşüyorlar. Gizli kamera ile rezaletleri filme alınıp sonra ilgi­lilere gösterilince, yaptıkları ortaya çıkınca gülünç, mahcup ve perişan olanlar mi­sali, münafıklar da yaptıklarını Allah'ın müminlere bildirmesi sebebiyle rezil ve rüsvay olmaktadırlar.

Kendilerini Müslüman göstermek durumunda olan münafıklar cemaatle namaza iştirak etmek mecburiyetinde kalmaktadırlar. Bu ise onların zoruna gitti­ğinden, kendilerine ağır geldiğinden isteksiz davranmaktadırlar. Maksatları yalnızca gösterişten, kendilerini müslüman göstermekten ibaret olduğu için namaza sadece şekil yönünden katılmaktadırlar. Allah'ı anmaları ve hatırlamaları da bu çerçevede (evlerinde namaz kılmadıkları, namazda ancak duyulacak yerlerde zik­re katıldıkları için) az olmaktadır. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları: II/130.)