Bakara suresinin 210. ayetinde geçen "Allah ve melekler beyaz buluttan gölgeler içinde gelsin." ifadesi ne anlama gelmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Onlar istiyorlar ki; Allah ve melekler beyaz buluttan gölgeler içinde gelsin de helaklerine dair emir tamam olsun. Hâlbuki bütün işlerin dönüşü Allah’adır." (Bakara, 2/210)

Bu ayetteki "Allah'ın gelmesi" deyimi, bütün İslâm düşünürlerince "Allah’ın azabının gelmesi" manasını taşımaktadır.

Âyet, "Resulüm! Yoksa o inkarcılar, 'Allah ve melekler bulutların karanlı­ğından çıkıp gelmedikçe, yani bizler Allah'ı ve melekleri apaçık görmedikçe sana inanmayacağız.' mı diyorlar?" şeklinde de açıklanmıştır.

Nitekim Yahudilerin Hz. Musa'dan, putperest Arapların da Hz. Muhammed (asm)'den bu tür isteklerde bulunduklarını bildiren âyetler vardır. (Bakara, 2/55; Nisa 4/153)

Bu yorum dikkate alın­dığında "Allah'ın gelmesi"ni belli bir kelamı dokt­rine göre te'vil etmeye gerek kalmaz.

(bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu:I/219-220.)