Kurt köpeklerinin üreyebiliyor olması evrime delil midir?

Soru Detayı

- Melez bir hayvan olan Kurt köpeklerinin üreyebiliyor olması evrime delil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır; evrime delil değildir.

Kurt ile köpek zaten aynı ataya sahiptir. Onlar farklı canlı grubu değildir. Hepsi de aynı gen havuzunu sahip temel tip içerisindedirler.

Dolayısıyla elbette birbirleri ile çiftleşince üreyebilirler.

Aynı durum bitkilerde de vardır. Mesela, muhtelif buğday çeşitleri vardır. Ama hepsi de buğday temel tipi içerisinde, yani gen havuzunda bulundukları, için aralarında çiftleşip üremeye bir engel yoktur.

Benzer durum mısır temel tipi için de geçerlidir. Cin mısırı, kuş mısırı, tatlı mısır, sert mısır, nişastalık mısır gibi. Bunlar arasında melezleme yapınca üremeye mani bir hâl yoktur. Çünkü hepsi mısır temel tipinin gen havuzuna sahiptirler.