Kuran'da Ay için neden nur denilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nur kelimesi, ışığı dışarıdan olan cisimler için kullanılır. Ziya kelimesi ise, ışığı kendisinden olan cisimler için kullanılır. Kur’an’da güneş için ziya, Ay için ise nur kelimesi kullanılmıştır. Bununla, güneşin ışığın kaynağı olduğuna, Ay’ın ise ışığını güneşten aldığına işaret edilmiştir.

"O ki, Güneş'i ışık, Ay'ı nur kıldı." (Yunus, 10/5);

"Ay'ı (göklerde) bir nur ve Güneş'i de lamba yaptı." (Nuh, 71/16)

Bu iki kelime arasında manâ farkı vardır. Büyük müfessir, merhum Elmalılı Hamdi Yazır'ın açıklamasına göre, nur ışığa göre daha şümullü, ışık nura göre daha husûsi bir manâ ifade eder. Işıkta şiddetli bir aydınlık ve yayılma, nurda ise karanlığın zıddı olan yumuşak bir yayılış, sukûn ve letafet vardır. Bir tarife göre de nur, ışığın karanlığı gideren şuaıdır. Işıkta, nurdan başka sıcaklık ve yakıcılık da olabilir. Bu önemi farklar dolayısıyladır ki, Kuran-ı Kerim, Güneş'i nur saçan bir lamba veya bizzat ışık olarak anarken, Ay'ı nur olarak tavsif etmekte, böylece ayın ışığının güneşten olduğunu ima ve ihsas etmektedir.

Bununla birlikte nur ile ziya, eş manalı olarak da kullanılır.