Kur'an Allah'ın sözüdür. Allah ise her şeyin yaratıcısıdır. O halde Kur'an'da neden Güneş'in de bir yıldız olduğu söylenmemiştir?

Soru Detayı

Bütün bunları yaratan Allah, neden Güneş'in de bir yıldız olduğunu kitabında dile getirmemiştir? Yoksa Allah yıldızları şeytana atılmalık taşlar (Kuran 67:5) mı sanıyordu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela Kur’an, coğrafya dersini vermek için gönderilmiş bir kitap değildir ki, güneşin fiziki özelliğinden bahsedilsin. Bununla beraber güneşin bir yıldız olduğuna işaret vardır:

 "Ve Ay'ı bunlar içinde bir nur kılmış, Güneş'i de (aydınlatıcı ve yakıcı) bir kandil yapmıştır." (Nuh, 71/16)

Yukarıdaki ayette Ay için ışık (Arapça "nur"), Güneş için kandil (Arapça "sirac") kelimeleri kullanılmıştır. Bu kelimelerden Ay için kullanılan, ışığı yansıtan, parlak, hareketsiz bir kitleyi ifade eder. Güneş için kullanılan kelime ise, sürekli yanma halinde olan, ısı ve ışık kaynağı, gökteki bir oluşum anlamına gelmektedir.