Kuran harekesiz mi okunmalı?

Soru Detayı

- Bir kişi, Kuran’ın orijinal hali olarak hareketsiz okunması gerektiğini söylüyor. Çok mantıklı geldi bana, ne düşünüyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran’ın harekesiz okunmasına dair sağlam bilgilere rastlayamadık.

Harekeleme ve noktalama işaretleri, Kuran’ın doğru okunması için yapılmıştır, Kuran’a bir ilave değildir.

Kuran’ın ilk defa harekelenmesi, Ebu’l-Esved ed-Düeli tarafından hicri 69. yılında yapılmıştır. Bu zat başlangıçta Basra valisi Ziyad b. Ebih’den gelen teklifi kabul etmemiş, daha sonra bir şahıs Tevbe suresinin 3. ayetinde yer alan “Ve rasuluhu” kelimesini “Ve rasulihi” şeklinde okuduğunu duymuş, hemen Vali Ziyad’a başvurarak harekeleme işine girişmiştir. Çünkü geçen ayetin “Allah ve Resulü müşriklerden beridir.” şeklindeki anlamı, duyduğu okuyuşa göre -haşa- “Allah müşriklerden de Resulünden de beridir.” şekline dönüşmüştü.

Bu yüzden Mushaf yazısındaki renkten farklı bir mürekkeple fetha hareke için harfin üstüne bir nokta, kesre için altına bir nokta, zamme için önüne bir nokta koymak suretiyle bu işi tamamladı. Tenvin için de iki nokta kullanılmıştı. (İbnü’n-Nedîm, el-Fihrist, s. 45-47; Dani, el-Muhkem, s. 3)

Halil b. Ahmed ise günümüzde kullanılan harekeleri ve diğer noktalama işaretlerini geliştirerek, bu çalışmalara son şeklini vermiştir. (Zerkeşî, el-Burhân, 1/349-350)

Yaklaşık 15 asırdan beri İslam âleminin bütün ülkelerinde milyonlarca ilim adamı ve milyarlarca mümin insanlar tarafından kabul edilip tasdik edilen ve hiçbir itiraza uğramayan bu işin, doğru veya güzel olmadığını ima etmek, bu kadar insanların ilmi, iman şuuru ve aklıyla alay etmektir. Cehaletin şerrinden Allah’a sığınırız.