Kur'an harekelenirken hangi kıraat esas alınmıştır?

Soru Detayı

- Bilindiği gibi Kur'an’ı ilk harekeleyenin Ebu'l Esved ed-Düeli olduğu söyleniyor. Peki bu şahıs Kur'an'ı harekelerken hangi kıraati esas almıştır; tek bir kıraat mı yoksa yedi kıraati mı?

- Eğer tek bir kıraati esas aldıysa neden bugün dünya nın muhtelif yerlerinde okunmakta olan 3 kıraat vechi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’ın noktalama ve harekeleme işinin kıraat farklılıklarını barındırıp barındırmadığına dair bir bilgiye rastlayamadık.

- Bununla beraber, meşhur alimlerden Amr ed-Dani’nin “Ben aynı Mushafta farklı renklerde değişik kıraat şekillerini yansıtacak biçimde bir hareke ve noktalamaya cevaz vermem.” (İtkan, 2/456) ) demesi, aynı Mushafta özellikle ilk noktalama işlemlerinde yalnız Hz. Osman zamanında yazılan Kur’an’ın ihtiva ettiği hatta ve kıraata göre yapıldığını söyleyebiliriz.