Köpek leşini görünce, ne güzel dişleri var, diyen kim?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde Hz. İsa’nın bazı yerlerde de Hz. Muhammed’in köpek leşini görünce “ne güzel dişleri var” dediği söyleniyor.
- Bu sözü hangisi (kim) demiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Görebildiğimiz kadarıyla, bu sözü söyleyen Hz. İsa’dır. (bk. İbn Ebi’d-dünya, Zemmu’l-Ğıybeti, 1/47)

Daha sonra bazı İslami kaynaklara da Hz. Muhammed’in (asm) Efendimizin sözü olarak geçmiştir.

Benzer olay ve ifadeler hem Hz. İsa (as) hem de Hz. Muhammed (asm) tarafından yaşanmış ve söylenmiş olabilir.

Bu olay ve ilgili ifade, her şeyin güzel tarafına bakmanın ve bir kimsenin hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemekten sakınmanın ne kadar önemli olduğunu anlatması bakımından son derece önemli mesajlar vermektedir.