İspanyolca "Muhammed dağa gitmezse dağ Muhammed’e gelir." atasözü hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Muhammed dağa gitmezse dağ Muhammed’e gelir.” atasözü, hayra alamet gibi görünmüyor. Çünkü elin adamı Hz. Muhammed (asm) hakkında iyi olan bir sözü, bir vecizeyi atasözü haline getirmez.

Bu tespiti yaptıktan sonra şunu söyleyebiliriz ki, bu söz oralarda -eğer gerçekten kullanılıyorsa- Hz. Peygambere (asm) hakaret etmek için kullanılır. Kanaatimizce bu söz bizde meşhur olan şu bektaşi fıkrasıyla ilgilidir.

"Adamın birisi Bektaşi’yi denemek ister.

- Baba Erenler, sizler için kerametli diyorlar. İsterse ağacı bile ayağının yanına getirir, diyorlar. Bize de gösterin de biz de görelim, der.

Baba Erenler, kendisi ile alay edilmek istendiğini fark ederek, adama bir ders vermek gerektiğini düşünür ve ağacı çağırmaya karar verir:

- Ağaç gel der, fakat ağaçta hareket yok.

- Ağaç gel der, fakat yine gelmez.

- Ağaç gel der, üçüncü çağırışında da ağaçta hareket yoktur. Bunun üzerine, Bektaşi ağacın yanına gider ve der ki:

- Eğer ağaç bize gelmezse biz ağaca gideriz.

Herhalde mesele anlaşılmıştır…

Ek bilgi:

Bu yazdıklarımızdan sonra Ali Rıza Temel hocanın “Batın’ın Hz. Peygamber Düşmanlığı” adlı makalesinde şu bilgiyi gördük:

“Allah Rasûlü hakkında uydurdukları yalanlardan birisi, Batı edebiyatında darb-ı mesel haline gelmişti. Fransis Bacon (Beykın) (1561-1626) “Cesaret” başlıklı makalesinde bu yalanı şöyle dile getiriyordu:

“Şüphesiz cesur bir kişi defalarca Muhammed’in mucizeleri gibi mucizeler getirebilir. Bir keresinde Muhammed insanlara; dağı çağırıp huzuruna getirebileceğini iddia etti. Bu mucizeyi görebilmek için herkes toplandı. Muhammed, huzuruna gelmesi için defalarca dağa seslendi, dağın yerinden kıpırdamadığını görünce utanmadan -haşa- şöyle dedi: Dağ Muhammed’e gelmezse, Muhammed dağa gider.” (!)(Altın Oluk, 2006 - Nisan, Sayı: 242, Sayfa: 014).