En üstün yaratılan kim?

Soru Detayı

- Hz. Peygamberin mahlukatın en üstünü olduğunun delilleri nelerdir?
1) İslam’a göre Hz. Peygamber mahlukatın en üstünüdür ve bunda zerre miktar şüphe yoktur. Bunu biliyorum ve iman ediyorum. Peki bunun Kuran ve sünnetten delilleri nelerdir?
- Kaynaklarıyla ve sıhhat dereceleriyle birlikte bilgi verebilir misiniz? (Ben ilk yaratılan nur Hz. Peygamberin (s.a.v.) Nurudur, sonraki her şey onun nurundan yaratılmıştır hadisini delil gösteriyordum, ama bu hadisin zayıf olduğunu öğrendim. O yüzden soruyorum.)
2) Hz. Peygamberden sonra mahlukatın en üstünü Hz. İsa (a.s.), Hz. Musa (a.s.) vs. gibi 5 büyük peygamber diye okumuştum bir yerde. Bunun da delilini söyleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Evet, bütün mahlukların en üstünü insandır. Tin suresinde ve daha başka ayetlerde “insanların ahsen-i takvimde yaratıldığı, en mükerrem / değerli kılındığı” gerçeğine vurgu yapılmıştır.

- Allah katında en değerli insan, Allah’a karşı en saygılı, en takvalı olan kimsedir. (bk. Hucurat, 49/13)

Peygamberimiz (asm) de buyuruyor ki, “Ben en çok Allah’tan korkarım / takvalıyım ve onun en iyi ben tanırım.” (Buhari, 20; Müslim, 141)

Bu ayet ile bu hadisi birlikte değerlendiren bir kimsenin, Hz. Muhammed’in (asm) en üstün varlık olduğuna hiç şüphesi kalmaz.

“Ben kıyamet günü ademoğullarının seyyidiyim / efendisiyim, fakat gururlanma yok.” (Müslüm, 4223) manasına gelen sahih hadisten de bunu görmek mümkündür.

- Miracın kendisine tahsis edilmesi, Miraç gecesinde diğer peygamberlere imamlık yapması, bütün insanlara peygamber olarak gönderilmesi, büyük şefaatin ve livau’l-hamdin sahibi olması gibi birçok delili ayet ve hadislerde görmek mümkündür.

2. Peygamberler arasında en üstünleri "ulu’l-azm" denilen beş nebidir. Bunlar Kuran’da özellikle vurgulanmıştır:

“Hani bütün peygamberlerden; senden, Nuh’tan, İbrahim’den, Musa’dan, Meryem oğlu İsa’dan sadakat sözü almıştık, onlardan ağır sorumluluk taşıyan bir söz almıştık.” (Ahzab, 33/7)

mealindeki ayette bu en üstün beş peygambere dikkat çekildiği bilgisi kaynaklarda yaygın hâldedir.

Ayrıca, en son gelmiş olduğu hâlde, Hz. Muhammed’in (asm) ayette ilk önce zikredilmesi, onun diğer peygamberlerden üstün olduğunu da göstermektedir.