Kız çocuklar aşağı mı görülüyor?

Soru Detayı

- Necm 19-22’de kız çocuklar aşağı mı görülüyor?
- Allah neden “bu insafsızca bir taksim!” diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, ayette geçen “bu insafsızca bir taksim” ifadesi müşriklerin “melekler, putlar, Allah’ın kızlarıdır” demelerini eleştirmeye yöneliktir. Burada kız çocuklarıyla ilgili bir durum yoktur.

Allah, insanların dışa yansıyan tutum ve davranışlarını eleştirdiği gibi, düşünce ve inançlarındaki yanlışları da -onların fikir ve düşüncelerine göre- eleştirir.

Daha önceki ayetlerde Allah’ın Peygamberine (asm) vahiy ettiği, miraca çıkardığına dair hak ve hakikat olan gerçekler anlatıldıktan sonra, burada da onların ilah edindikleri putlarının hiçbir şeye yaramadığına dikkat çekilmiştir. Onların kendilerince kutsal bir mevkiye oturtmaları için batıl ilahlarını “melekler gibi onların da Allah’ın kızları” olduklarına dair iddiaları onların kendi inançlarıyla bile bağdaşmadığına dikkat çekilmiştir.

Bilindiği üzere, Arap müşrikleri Allah’ın varlığına ve birliğine inanıyorlardı. Ancak, şefaatçi kabul ettikleri putları Allah’a ortak koşuyorlardı.

Bu iddianın en kestirme ve en kısa yoldan ikna edici cevabı Kuran’ın yaptığı gibi, “onların silahıyla onları vurmaktır.” Çünkü onlar her zaman erkeklerin kızlardan daha üstün olduğunu savunan bir topluluk idi. Onların nazarında da Allah en büyük varlık olduğuna göre, batıl ilahlarını o çok çok değer verdikleri erkekler yerine, hiç değer vermedikleri kızlar olarak seçmeleri, bu inançlarına taban tabana zıttır.

Esasen müşrikler, Allah'a çocuk isnat etmekle haddizatında ona en büyük zulmü yapmakla kalmıyorlar, kız sahibi olmayı eksiklik sayıp, arzu etmedikleri hâlde, onları Allah'a tahsis etmek suretiyle kendi vicdanlarına karşı saygı göstermek istedikleri tanrıyı küçümsemiş oluyorlardı.

İşte ayette bu noktadan harika bir belagat sergilemiştir.