Fetret ehli sorumlu değilse, Enam suresi 114. ayet nasıl açıklanır?

Soru Detayı

- İmam Gazali fetret ehlini sayarken İslam onlara yanlış tanıtılan ve onların da araştırma imkanı olmayan Ehli Kitabın cennetlik olacağını umduğunu söylüyor.
- Bu düşünce Enam suresi 114. ayetle nasıl açıklanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

"(Resulüm! De ki:) 'Allah’tan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size kitabı açıklanmış olarak indiren odur.' Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!" (Enam, 6/114)

Bu ayette:

Evvela, müşriklerin Hz. Peygambere (asm) önerdikleri bazı saçma sapan arzularına karşılık, Allah’ın kelamı olan Kur'an gibi mucizevi bir hakem dururken, başka hakemlere başvurmanın imkânsız olduğuna dikkat çekilmiştir.

İkinci olarak, Kur'an’ı indirenin de Allah olduğuna işaret edilmiş, müşriklerin Allah’tan, başka bir mucizeyi göndermesini istemelerinin saçmalık olduğuna vurgu yapılmıştır.

Üçüncü olarak, İslam’a karşı çıkan müşriklerle birlikte hareket eden Ehl-i kitaba / özellikle Yahudilere de atıfta bulunulmuş, onların inkârlarının cehaletten değil, garaz, kin ve haset gibi çirkin hislerinden kaynaklanan bir “inkâr-ı cahdî”den (bile bile inkâr etmekten) kaynaklandığına dikkat çekilmiştir.

Görüldüğü gibi bu ayette Hz. Peygamberi (asm) veya onun mesajını hiç duymamış ve inkârları yalnız cehaletten kaynaklanan “ehl-i fetret”le ilgili herhangi bir ifade söz konusu değildir.