Maide suresi 43. ayete göre, Peygamberimizin sözlerinin bir hükmü yok mu?

Soru Detayı

- Maide suresi 43. Ayette "Yanlarında kitap varken seni nasıl hakem yapıyorlar" deniyor.
- Kuran-ı Kerim varken peygamberimize danışılamaz mı, sözlerinin bir hükmü yok mu, kendisine gerek yok mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maide suresi 43. ayetin meali şöyledir:

“Yanlarında, içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken nasıl oluyor da seni hakem yapıyorlar, sonra bunun ardından verdiğin hükümden yüz çeviriyorlar? İşte onlar (kendi kitaplarına da sana da) inanmış değillerdir.”

Ayetin mealinde de açıkça görüldüğü gibi, ayette muhatap olan Yahudilere, yanlarında Tevrat varken ve Allah’ın hükmü orada yazılı iken, işlerine gelen bir fetva almak ümidiyle bunu Peygamberimiz (asm)'e sormaları eleştiriliyor.

Yahudilerin dava hakkında hüküm vermesi için Hz. Peygamber (asm)'e başvurmalarının adaletin tecellisi amacıyla değil, sırf kendi arzularına göre bir hüküm bulmak için olduğu anlaşılmaktadır.

Bu ayet, onların samimiyetsizliğini bütün çıplak­lığıyla ortaya koymuştur. Zira onların davalarını, içinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat'ı bırakıp peygamber olduğuna inanmadıkları Hz. Muhammed (asm)'e getirmele­ri kitaba olan imanlarının ne derece asılsız olduğunu, sonra Hz. Peygamber (asm)'in ver­diği hükme razı olmayıp ondan da yüz çevirmeleri kendi isteklerinden başka hiç­bir şeye samimi olarak inanmadıklarını göstermektedir.