İbadet etmeden kazançlı olmanın yolu var mı?

Soru Detayı

- Namaz kılmadan, oruç tutmadan, ayet ve hadislerle buyurulan, duyurulan emir ve yasaklara uymadan imtihanımızda huzurlu, mutlu ve kazançlı olmamızın yolu var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki; hava, su, gıda gibi bedenimizin ihtiyacı olan şeyleri almak, huzurlu ve mutlu bir hayat için nasıl gerekli ise, iki cihanda da mutlu ve huzurlu olmak için de ruhumuzun havası, suyu ve gıdası hükmünde olan ibadetleri yapmamız gerekir.

(Resulüm! De ki:) Allah’tan başka bir hakem mi arayacağım? Hâlbuki size kitabı açıklanmış olarak indiren odur.  Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!” (Enam, 6/114),

“Onlar Allah’ı bırakıp onun, kendileri hakkında hiçbir delil indirmediği ve hiç bilgi sahibi olmadıkları varlıklara tapıyorlar. O zalimlerin asla yardımcıları olmayacaktır.” (Hac, 22/71)

mealindeki ayet ve benzeri ayetlerde insanların Kuran’ın emir ve yasakları dışında bir yol aramalarının yanlış olduğu ifade edilmiştir.

“Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat, 51/56)

mealindeki ayet ve benzerlerinde ise, Allah’a kulluk etmenin insanların ve cinlerin yaratılış gayesi olduğuna, ona yönelik olmayan hiçbir ibadet şeklinin makbul ve kazançlı olmayacağına dikkat çekilmiştir.

Özetle, bir meyve ağacının meyvesiz, bir fabrikanın ürünsüz, bir okulun öğrencisiz olması düşünülemediği gibi, evrenin en mükemmel meyvesi, kâinatın en antika fabrikası ve âlem okulunun öğrencisi olan insanın da imansız, ibadetsiz, şükürsüz olması düşünülemez.