Çift yaratılan hayvanlar hakkında hadis var mı?

Tarih: 30.04.2023 - 20:02 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Zümer suresi ve Enam suresinde geçen 8 çift yaratılan hayvanlardan kasıt ile ilgili hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle hayvanların çift yaratılması ile ilgili ayetlerin tefsirlerine baktık, ancak hayvanların çift yaratılması ile ilgili hadis-i şerif bulamadık.

Burada hayvanların tek ve çift bahsedilmesinin sırrı da şudur:

Müşrik Araplar, bazı hayvanların etlerinin yenilmesini haram saymışlar ve haksız olarak bunun Allah Teâlâ’nın bir hükmü olduğunu ileri sürmüşlerdi. Ayette eti yenilen hayvanlardan koyun, keçi, deve ve sığır türleri özellikle zikredilerek onların bu hayvanların etlerinin yenilmesiyle ilgili iddiaları çürütülmüş, Allah’ın (c.c) böyle bir hükmünün bulunmadığı açıklanmış; ayrıca bunların dişi ve erkek cinsleri arasında etlerinin yenilmesi bakımından fark bulunmadığını bildirmek için bunlar eşler hâlinde anılmıştır.

Ayette şu hususa da işaret edildiği görülmektedir:

Eğer belirtilen hayvanların erkeklerinden veya dişilerinden ya da yavrularından biri haram kılınsaydı bütün erkekleri, dişileri ya da yavruları haram kılınmış olurdu; aynı şekilde, Allah bir hayvan türünün dişisini haram kılsaydı erkeğini de haram kılardı, keza erkeğini haram kılsaydı dişisini de haram kılardı.

Sonuç olarak bu ayetlerde cedel metotlarından biri olan “sebr ve taksim” (ihtimalleri sıralayıp teker teker çürüterek doğruyu bulma) yöntemiyle müşriklerin iddiaları çürütülmüş, böylece onların söz konusu hayvanlar hakkındaki görüşleri reddedilmiş bulunmaktadır.

Enam Suresi’nin 143-144 ayet-i kerimelerinde söz konusu edilen erkekli-dişili sekiz eş hayvan; koyun, keçi, deve ve sığır çiftleridir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kur'an'da bir ayette sekiz eş hayvan yaratılmasından ...

İnsanların yararlandığı hayvan sayısı sekizden fazla değil mi ...

En'am suresi 143 ve 144. ayetlerinde geçen koyun, keçi, deve ve ...

Evcil hayvanlar nasıl ortaya çıkmıştır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun