Kıyametin ilk alameti güneşin batıdan doğuşu mu?

Soru Detayı

1. Bu hadisin orjinal kaynaktan tam doğru Türkçe karşılığı nasıl?
- Müslim Fiten 118 hadisi ne göre kıyametin ilk alameti Güneşin batıdan doğuşu yazıyor.
2. Buna göre kıyametin ilk alameti hangisi? Bu alameti ben en son diye biliyorum. Bu alamet için ilk alametlerden olabilir diyen alım var mı?
- Ulemaya göre kıyamet alametleri sıralamaları hep aynı mı yoksa farklı yorumlayan alımler var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

حدثنا أبو بكر بن أبي شيبة حدثنا محمد بن بشر عن أبي حيان عن أبي زرعة عن عبد الله بن عمرو قال حفظت من رسول الله صلى الله عليه وسلم حديثا لم أنسه بعد  سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول إن أول الآيات خروجا طلوع الشمس من مغربها وخروج الدابة على الناس ضحى وأيهما ما كانت قبل صاحبتها فالأخرى على إثرها قريبا

Bize Ebû Bekir b. Ebi Şeybe rivayet etti. (Dedi ki): Bize Muhammed b. Bişr, Ebû Hayyan'dan, o da Ebû Zür'a'dan, o da Ab­dullah b. Amr'dan naklen rivayet etti. (Şöyle demiş): Resûlüllah Sallallahü Aleyhi ve Sellemden bir hadis belledim. Bir daha onu unutmadım. Ben Resûlüllah Sallallahü Aleyhi ve Sellemi şöyle buyururken işittim;

“İlk çıkacak kıyamet alâmeti güneşin battığı yerden doğması ve kuş­luk zamanı insanların üzerine dabbenin çıkmasıdır. Hangisi arkadaşından önce çıkarsa, öteki de hemen onun izinde olacaktır.”

Sizin de ifade ettiğiniz gibi, burada şöyle bir sual hatıra gelebilir:

Bu hadisin bir rivayetinde ilk çıkacak kıyamet alameti güneşin battığı yerden doğması ve Dabbetü'l-Arzın çıkması olacağı bildiriliyor. Halbuki bunların ikisi de ilk zuhur ede­cek kıyamet alâmeti değildir. Kıyametin ilk alameti Peygamber sallallahü sleyhi ve sellem Efendimizin gönderilmesidir. Ondan sonra hadislerde be­yan edilen birçok alâmetler görülecektir?

Bu suale Münâvî şu ce­vâbı vermiştir:

Bu hadisden maksat, alışılmamış alametlerdir. Deccal'ın çık­ması, İsa Aleyhisselamın inmesi ve Ye'cûc ve Me'cüc'ün zu­huru daha önce görülecek alâmetlerden ise de bunlar alışılmış şeylerdendir.