Kişilerle ilgili kötü şeyleri dinlemek veya okumak günah mı?

Soru Detayı

- Youtube da bazı kişiler hakkında kötü konuşuyorlar bunları dinlemek günah olur mu?
- Aynı şekilde internette de böyle yazılar var, okumak gıybet olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gıybet, bir kimsenin arkasında / gıyabında, kendisinin veya yakınlarının hoşlanmayacakları özellik ve davranışlarından bahsedilmesidir.

Halk arasında dedikodu kelimesiyle ifade edilen gıybet sözle olduğu gibi video, yazı, ima, işaretle ve taklit gibi davranışlarla da olur.

Dedikodusu yapılan söz veya davranış o kimsede varsa bu gıybet, o kimsede yoksa iftira olur.

Yüce Allah gıybet yapmayı haram kılmış, bunun çok çirkin bir davranış olduğunu ve gıybet yapanların kardeşlerinin ölü etini yemiş gibi olacaklarını açıklamıştır. (Hucurat, 49/12)

Bir başka ayet-i kerimede de “İnsanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!” (Hümeze, 104/1) buyurarak ima, işaret ve taklidin de ağır bir sorumluluğunun bulunduğunu, bu kimselerin “hutame” adı verilen yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşe atılacaklarını vurgulamıştır. (bk. Hümeze, 104/4-9)

Bu açıdan internet ve sosyal medyada da gıybet etmek caiz olmayıp, bu tür konuşmaları dinlemekten ve bu şekilde yazılan yazıları okuyup paylaşmaktan uzak durmak gerekir.

Müslüman, her zaman ve her yerde haramlardan sakınmalı, gerek gerçek hayatta gerekse de internet ve sosyal medyada gıybetten uzak durmalıdır.