İnsanı insanların içinde rencide eden ve moral bozukluğu oluşturan bir insana nasıl cevap vermeliyiz?

Soru Detayı
Size insanların içinde rencide edici ve moral bozucu bir tavır, bıkkınlık ve sinirli bir şekilde tavır takınarak cümleler sarf ederse, bu insana nasıl davranmalıyız? O anda ona söyleyeceğim sözlerle onun ne kadar haksızca davrandığını anlatabilirdim, ama alttan aldım, sustum. O anda kendimi savunmal mıyım yoksa sabır mı göstermem lazım? Böoyle durumlarda olayın etkisinden çabuk çıkamam, bu bi-iki gün sürer, moral bozukluğu olur...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'de hümeze suresi

"Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi âdet edinen herkesin vay haline!"(Hümeze, 104/1)

diye ilahi bir ikaz ile başlar. İslam dini kişilerin gururunun rencide edilmesine şiddetle karşı çıkmıştır. Ama insanlar maalesef bu hataya düşmektedirler. Peygamberlerle dahi istihza edilmiştir. İslam tarihini ve peygamberler tarihini okursanız şahid olursunuz.

Bu tür hallerde; susmak ve ortamı terketmek, euzu besmele çekmek en hayırlısıdır. Öfkeyi yenmek çok büyük sevaptır. Sıkıntı anında neticeyi ve sevabını düşünmeli. Peygamberlerin dahi insanların ellerinden ve dillerinden sıkıntı çektiklerini düşünmeli. Bu tür insanlarla aynı ortamlarda bulunmamaya gayret göstermeli.

Bu gibi davranışları sergileyen insanları toplum içinde değil, yalnız kalındığı zamanlarda uyarmak gerekir. Uyarılara rağmen devam ediyorsa, aynı ortamı paylaşmamaya gayret etmek gerekir.