"Bütün kadınlar" diyerek atıp tutan, bütün kadınların gıybetini mi yapmış olur?

Soru Detayı

"Bütün kadınlar şöyle böyle" diye atıp tutan birisi, tüm kadınlar hakkında mı gıybet yapmış olur hükmü nedir?
"Ya bu kadınlar böyle şöyle işte vay çok ahlaksızlar" diye konuşan birisi gıybete girmiş olur mu?
- Hükmü nedir? Bu durum kitlesel gıybet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belli bir insanın adı anılmadıkça aleyhte yapılan konuşma, karalama vb. gıybet olmaz.

Gıybet, belli bir kişi veya zümrenin şeref ve haysiyetini rencide etmesi, dolayısıyla müminler arasındaki sevgi, saygı ve barışa zarar vermesi sebebiyle yasaklandığından, böyle bir kişiyi kastetmeden genel olarak insanların kötülüğünden söz etmek gıybet sayılmaz.

Bütün kadınlar hakkında bir hüküm, bir vasıflandırma hatalı ve kırıcı ise ve insanları yanlış kanaate sevk ediyorsa bunu yapan, manevi zarar verdiği için günaha girmiş olur. Ahirette bu sözün ondan hesabı sorulur.