Kirpik lifting uygulaması günah mı?

Soru Detayı

- Kirpik lifting uygulaması abdeste, gusle engel olur mu?
- Ayrıca, bir kadının kendine nikah düşen erkeklere göstermesi günah mı, süslenmeye girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birtakım kimyasallar kullanılarak kirpikleri belirli bir süre kaldırma ve kıvırma işlemi olarak tanımlanan "kirpik lifting" uygulaması, kişinin var olan kirpiklerinin daha güzel görünmesi amacına yönelik bir uygulama olup, estetik bir müdahale olarak nitelendirilemez. Kullanılan kimyasalların suyun deriye temasını engellemediği ifade edildiğinden, söz konusu uygulama abdest ve gusle mani bir durum teşkil etmemektedir.

Bu itibarla kirpik lifting uygulamasının sağlık açısından bir sakıncası olmadığı sürece, caiz olduğu söylenebilir.

Ancak konunun uzmanları tarafından uygulamanın yapıldığı bölgeye 24 saat su değdirilmemesi tavsiye edilmektedir. Ne var ki böyle bir uygulama, tedavi olarak değerlendirilemeyeceğinden, abdest esnasında uygulama yapılan kısım yıkanmayacak olursa alınacak abdest ve kılınacak namaz geçerli olmayacaktır.

Dolayısıyla kirpik lifting uygulaması, tedavi mahiyetinde olmadığı için abdest ve namazın böyle bir uygulamaya feda edilmemesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Kirpik lifting denilen uygulama şayet süslenme olarak değerlendiriyorsa, bu konuda şunu söyleyebiliriz:

İslam dini, insanın yaratılıştan var olan güzelliklerini daha belirgin hale getiren, takı takma, saç tarama, meşru ölçüde süslenme, israfa varmadan güzel giyinme gibi davranışları mubah kılmıştır, yani helaldir. Ancak zaruret bulunmadıkça, yaratılıştan verilmiş özellik ve şekillerin değiştirilmesini yasaklamıştır.

Bu itibarla; bir kadın eşinin yanında ya da sadece kadınların olduğu ortamda süslenebilir. Dışarıda erkeklerin dikkatini çekecek derecede süslenmesi ise caiz değildir. Nitekim dinimizde kadınların yabancı erkeklere ziynetlerini ve güzelliklerini göstermeleri yasaklanmıştır. (bk. Nur, 24/31)