Kadınların kirpik kıvırıcı ile kirpiklerini kıvırmaları caiz midir?

Tarih: 17.07.2021 - 20:02 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kadın kirpik kıvırıcı ile kirpiklerini kıvırabilir mi, bu şekilde kendine nikah düşen erkeklere görünebilir mi?
- Ayrıca bu durum abdest ve gusle engel olur mu?
- Bunu yaparken kimyasal madde kullanılmıyor, evde yapılabiliyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Birtakım kimyasallar kullanılarak kirpikleri belirli bir süre kaldırma ve kıvırma işlemi olarak tanımlanan "kirpik lifting" uygulaması, kişinin var olan kirpiklerinin daha güzel görünmesi amacına yönelik bir uygulama olup, estetik bir müdahale olarak nitelendirilemez. Kullanılan kimyasalların suyun deriye temasını engellemediği ifade edildiğinden, söz konusu uygulama abdest ve gusle mani bir durum teşkil etmemektedir.

Bu itibarla kirpik lifting uygulamasının sağlık açısından bir sakıncası olmadığı sürece caiz olduğu söylenebilir.

Ancak konunun uzmanları tarafından uygulamanın yapıldığı bölgeye 24 saat su değdirilmemesi tavsiye edilmektedir. Ne var ki böyle bir uygulama, tedavi olarak değerlendirilemeyeceğinden abdest ve gusül esnasında uygulama yapılan kısım yıkanmayacak olursa, alınacak abdest ve kılınacak namaz geçerli olmayacağı gibi gusül de geçersiz olacaktır.

Dolayısıyla kirpik lifting uygulaması, tedavi mahiyetinde olmadığı için abdest, namaz ve guslün böyle bir uygulamaya feda edilmesi caiz değildir.

2. Bir kadın eşinin yanında ya da sadece kadınların olduğu ortamda meşru ölçüler çerçevesinde süslenebilir. Dışarıda erkeklerin dikkatini çekecek derecede süslenmesi ise caiz değildir. Nitekim dinimizde kadınların yabancı erkeklere ziynetlerini ve güzelliklerini göstermeleri yasaklanmıştır. (bk. Nur, 24/31)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun