Bazı uluslararası havaalanlarında güvenlik gerekçesiyle vücut hatları belli olacak şekilde elektronik tarama yapılmaktadır. Böyle bir uygulamaya maruz kalacak olursak ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimize göre bir zaruret yokken bir kimsenin, bir başkasının avret yerine bakması caiz değildir. Ancak tedavi, doğum, teşhis ve benzeri zaruri hallerde avret yerlerine bakılması caiz olur.

Bu itibarla sözünü ettiğiniz güvenlik uygulaması, bu zaruret kapsamında değerlendirilebilir. Zaruret ise güvenlikle ilgili olduğu gibi, kişinin havaalanından geçişinin hangi amaçla olduğuyla da ilgilidir.

Eğer insanların vücut hatları belli olacak şekilde elektronik taramanın yapılmakta olduğu bir havaalanında yolculuk yapmak zorunda kalırsak, orada zorunlu olarak kabul edilen kurallara uymakla yükümlüyüz.

“Zaruretler / mecburiyetler haramı helal kılar.” kuralı gereğince, bu muamelede vücut hatlarının görülmesinde inşallah bir sakınca olmaz.