Kim, maymun ve domuz olarak diriltilecek?

Soru Detayı

 - Ahirette bazı insanlar maymun, domuz olarak diriltilecekler bu şekilde diriltilecek olan insanlar sadece kâfirler mi yoksa bazı günahkar Müslümanlar da mı böyle maymun, domuz olarak diriltilecek?
- Eğer Müslümanlar için de geçerliyse bu şekilde diriltilen Müslümanlar günahlarını çektikten sonra cennete girebilecek mi?
"Yayalar, binekliler, yüzü üzeri sürünenler. İlk iki sınıf ehl-i imandır, üçüncüsü ise kafirlerdir. Ehl-i iman da iki grupta ele alınmıştır: Yayalar. Bunlar gidişte meşakkat çekecekler, ama sürünenlerinkinden çok hafif."
- Bir yazınızdan alıntı yaptım. Yukarıda da bahsettiğim gibi maymun, domuz olarak diriltilecek olanlar yüzüstü sürünenlerin sınıfına mı girer?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konunun detayları tefsir kaynaklarında geçmektedir.(1)

Burada verilen bilgilere göre, Müslüman cemaatinden ayrı tutulan “on sınıf insan” kıyamet günü domuz, maymun şekli gibi farklı suretlerde diriltilir.

Dedikoducular maymun; rüşvet yiyenler domuz suretinde haşrolunurlar.  Faiz yiyenler yüzüstü sürünürler; verdikleri hükümlerinde zulmedenler kör; amellerine güvenip mağrur olanlar sağır ve dilsiz olarak haşrolunurlar…(2)

Bu hadis rivayeti tefsir kaynaklarında tahlil edilmemiştir. Bununla beraber, hadis olarak ve içindeki bazı rekik (tutarsız) ifadeler sebebiyle bunun sahih olmadığını söyleyen muhaddisler vardır.(3)

Konuyla ilgili bir ayet meali şöyledir:

“Allah kime hidayet verirse doğru yolu bulan işte odur; kimi de hidayetten uzaklaştırırsa artık böylelerine Allah’tan başka destekçiler bulamazsın. Kıyamet gününde onları kör, dilsiz ve sağır bir hâlde yüzükoyun süründürerek toplarız. Onların varıp kalacağı yer cehennemdir; onun ateşi zayıfladıkça yakıcı alevlerini çoğaltarak azaplarını sürdürürüz. Cezaları işte budur. Çünkü onlar ayetlerimizi inkâr etmişler ve demişlerdi ki 'Bizler, bir kemik yığını ve un ufak olmuşken yepyeni bir yaratmayla dirilecekmişiz, öyle mi?'. (İsra, 17/97-98)