Allah hükümde ihtilafa mı düşmüştür?

Soru Detayı

- ​Ömer’in, Abdurrahman b.Avf’a “Bize indirilenin içinde “İlk başta cihad ettiğiniz gibi cihad ediniz” ifadesini görmedin mi? diye sorduğu, onun da “Kuran’dan çıkarılanlar arasındaydı çünkü Allah nasıl cihad edilmesi konusunda ihtilafa düşmüştür."
- Böyle bir hadis buldum bu nasıl bir hadis olabilir?
- Allah’a hakaret ediliyor. Bu rivayetin doğrusu nedir?
- Hz. Muhammedin böyle bir şey diyeceğine inanamıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, ilgili rivayetlerde, “Allah nasıl cihad edilmesi konusunda ihtilafa düşmüştür?” anlamında bir ifade yoktur.

Ayetin cihad ile ilgili kısmının meali şöyledir:

“Allah uğrunda hakkıyla cihad edin.” (Hac, 22/78)

Soruda söz konusu edilen rivayetin özeti de şöyledir:

Hz. Ömer, Abdurrahman ibn Avf'a, "Sen bizim, Cenab-ı Hakk'ın ayetini 'Allah yolunda, tıpkı ilk zamanda cihad ettiğiniz gibi, zamanın nihayetinde de tam hakkıyla cihad ediniz.' şeklinde okuduğumuzu bilmiyor musun?" dediği rivayet edilir.

Bunun üzerine Abdurrahman da "Ey müminlerin emiri, bu ne zamandır?" dediğinde, Hz. Ömer, "Ümeyye oğulları emir, Muğire oğulları da vezir oldukları zaman." cevabını vermiştir. (bk. Taberi, İbn Kesir, Suyuti, Kurtubi, Ahzab 33. ayetin tefsiri, Razi, Hac 78. ayetin tefsiri, Tahavi, Müşkilü’l-asar, 12/8-12)

Ünlü Müfessir Razi’nin dediği gibi, “tıpkı ilk zamanda cihad ettiğiniz gibi cihad ediniz” anlamındaki cümlenin Kur'an’dan bir ayet olduğunu söylemek, pek tuhaf bir şeydir. Zira eğer ayet olsaydı, bu da diğer ayetler gibi nakledilirdi. Hatta lafzı mensuh olsaydı bile, bunun bilgisinin diğer bazı mensuhlar gibi çok yaygın olması gerekirdi.

Eğer bu rivayet sahih kabul edilirse, bu durum ilgili cümlenin, Hz. Peygamber (asm) tarafından Kur'an olarak değil de ayete bir tefsir olarak söylendiğini kabul etmek gerekir. (bk. Razi, Hac 78. ayetin tefsiri)