Allah kararsız mı, neden net söylememiş, hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Nahl 77: O göz kırpması kadar yahut daha da kısa olacaktır diyor, hikmeti nedir -haşa- Allah kararsız mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Göklerin ve yerin gaybı Allah’a aittir. Kıyametin kopması işi, göz açıp kapama gibi veya daha az bir zamandan ibarettir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.” (Nahl, 16/77)

mealindeki ayeti birkaç madde halinde açıklamakta fayda vardır:

a) Evvela ayetin başında yer alan ve bu cümleden önce gelen "Göklerin ve yerin gaybı Allah’a aittir." mealindeki cümlenin önemli bir hikmeti, sorudaki gibi vehimleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Zira ilmiyle gökleri ve yeri yani bütün kainatı yaratan Allah’ın herhangi bir şeyi bilmemesi imkansızdır. Dinen olduğu gibi, aklen de kabul edilemez.

b) Ayetin “Şüphesiz Allah her şeye kadirdir” mealindeki son cümlesinin de bir hikmeti, Allah’ın küçük-büyük, hafif-ağır, uzun-kısa boyuttaki her şeyi yapacak kudrete sahip olduğunu vurgulamaya yöneliktir.

c) Kur'an-ı Hakim insanlara ders vermek için indirilmiştir. O halde, muhatapların aşina oldukları üslubu kullanması hikmetin gereğidir. “Göz açıp kapama gibi veya daha az bir zaman" ifadesi, insanlık camiasında olduğu gibi, Arap yarımadasında da sık sık kullanılan bir deyiştir.

e) “Sizin yaratılmanız ve diriltilmeniz, ancak tek bir kişinin yaratılması ve diriltilmesi gibidir." (Lokman, 31/28) mealindeki ayetin ifadesinden de söz konusu tereddüt şüphesinin bir vehimden ibaret olduğunu göstermektedir.

Bu konu ile ilgili olarak bk. Razi, Beyzavi, Kurtubi, Meraği, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri.