Maide suresi 40. ayette, neden önce azap sonra af gelir, hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Maide suresi 40. ayette Rabbimiz şöyle buyurmuş: Allah dilediğine azap eder, dilediğini affeder.
- Halbuki, Cenab-ı Hakk’ın rahmeti gazabını geçmiştir. Bu sebeple birçok ayeti kerimde önce af, sonra azap geçmektedir. Bu ayette ise, önce azap, sonra af zikredilmiştir. Bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Bilmez misin ki göklerin ve yerin mülkiyeti Allah'a aittir. O, dilediğine azap eder, dilediğini de bağışlar. Allah her şeye kadirdir.” (Maide, 5/40)

Müfessirler bu sorunun cevabı olarak şu izahları yapmışlardır:

1. Bu ayet-i kerime, hırsızın cezasını bildiren ayetten sonra gelmiştir. Buradaki azaptan maksat el kesmek, aftan maksat ise Allah'ın hakkından kurtulmaktır. El kesmek dünyada, af ise ahirette olduğundan, ayet-i kerimede bu sıra gözetilmiş; önce azap, sonra af zikredilmiştir.

2. Azap, hırsızlık fiilini işleyene; af ise tövbe edene vaat edilmiştir. Hırsızlık tövbeden önce gerçekleştiğinden dolayı, ayet-i celilede bu tertip gözetilmiştir.

3. Makam, tehdit makamı olduğundan, azabın aftan önce zikredilmesi, belagate daha uygundur.

4. Ayet-i celileden maksat, Allah'ın kudretini açıklamaktır. Dilediğine azap etmesindeki kudret, affetmesindeki kudretten daha açıktır. Zira affedilecek kimsenin kaçması söz konusu değildir. Azap edilecek kimsenin kaçmaya çalışacağı ise aşikârdır. Bu sebeple, azapta Allah'ın kudreti daha açık gözükür. Ayetteki maksat, Allah'ın kudretini açıklamak olduğundan, kudrete daha çok delalet eden azap etme öne alınmıştır.

Görüldüğü üzere, bir kelimenin öne alınmasında bile ne kadar çok hikmet var. Bu hikmetlere ve daha fazlasına ulaşmanın yolu, ehlinin yazdığı tefsirleri okumaktır. Allah hepimizi Kur'an ve tefsir talebesi eylesin. Amin.