Hz. Musa, Firavun’un sakalını çekti mi?

Soru Detayı

- Hz. Musa’nın küçükken Firavun’un sakalını çektiği ile ilgili hadis tüm otoriteler tarafından sahih mi kabul edilmiş? Zayıf vs diyen var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarih ve tefsir kaynaklarında geçen konu özetle şöyledir

Bir rivayete göre, Hz. Musa (as) kendisini kucağına alan Firavun’un sakalını yolmuş, diğer bir rivayete göre ise elindeki sopayla Firavun’un başına vurmuştur. Buna öfkelenen Firavun, Musa’nın öldürülmesini emretmiş, fakat Âsiye onun daha çocuk olduğunu ve ne yaptığını bilmediğini söylemiştir. Bunu ispatlamak için de bir tarafa ateş, bir tarafa mücevher koymuş, Musa mücevhere uzanınca Cebrâil elini ateşe yöneltmiş, ateşi alan Musa onu ağzına götürmüş ve bu yüzden dilinde tutukluk oluşmuştur. (Salebi, Araisü’l-mecalis, s. 131)

Ancak bu kıssanın senetli herhangi sağlam bir rivayeti yoktur.

İbn Abbas’tan gelen rivayetler de sağlam bir senede dayanmamaktadır. (bk. Razi, Bikaî, Kurtubi, İbn Kesir, Taha, 20/24-39. ayetlerin tefsiri)

Kuvvetli bir ihtimalle İsrailiyat’tan gelen bir bilgidir.