Hz. Musa Firavun'un üvey oğlu muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Musa, Firavun'un üvey oğlu değildi, Firavun onu evlat edinmişti.

Hz. Musa dünyaya geldiğinde annesine "çocuğunu emzirmesi, endişelendiği takdirde onu bir sandığa koyarak nehre bırakması ve kaygılanmaması" bildirilerek; "oğlunun kendisine geri getirileceği ve ileride peygamber olacağı" müjdelenir.

Annesi onu daha fazla gizleyemeyeceğini anlayınca, söyleneni yapar ve çocuğu bir sandık içinde nehre bırakır, Hz. Musa’nın ablasına da kardeşinin akıbetini uzaktan gözlemesini söyler.

Firavun’un ailesi onu nehirde bulup alır; Firavun’un karısı öldürülmemesini, evlat edinilmesini ister. Hz. Musa, Mısırlı hiçbir sütanneyi kabul etmeyince, ablası ona bir sütanne bulmayı teklif eder, böylece Hz. Musa tekrar annesine kavuşturulmuş olur. (Taha 20/38-40; Kasas 28/7-13)

Nehre bırakılan Hz. Musa cariyeler tarafından bulunup Firavun’un hanımı Âsiye’ye getirilmiş, o da hem kendisi hem Firavun için sevinç vesilesi olabileceğini söyleyerek çocuğun öldürülmemesini istemiş, Firavun hanımının hatırı için çocuğun hayatını bağışlamıştır. (bk. Sa‘lebî, s. 128-130)