Hz. Musa mucizesi, Nil nehrinde mi Kızıldeniz mi oldu?

Soru Detayı

- Hz. Musa kıssasında geçen ikiye ayrılan denizin hangi deniz olduğu hakkında sahih bir bilgimiz var mı hadislerde geçen? (Nil diyen Kızıldeniz diyen var.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerde geçtiği üzere, bir gece vakti Hz. Musa’ya yola çıkması emredilir, Firavun ve adamları da onların peşine düşer. Hz. Musa asası ile denize vurur ve deniz yarılır. İsrailoğulları denizi geçer, ancak Firavun ile askerleri boğulur. (bk. Bakara 2/50; Araf 7/136)

Firavun boğulmak üzere iken iman etmiş, fakat imanı kabul edilmemiştir. (bk. Yunus 10/90)

Firavun’un cesedi daha sonra gelenlere bir ibret olmak üzere saklanmıştır. (bk. Yunus 10/92)

Ayetlerde Firavun’un boğulduğu bu denizin ismi geçmediği gibi, sahih hadislerde bu denizin hangisi olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Araştırmalarımızda bu suyun Kızıldeniz, Kulzem, Nil nehri, Akdeniz gibi farklı yerler ile karşılaştık. Fakat diyebiliriz ki, araştırmacıların büyük çoğunluğuna göre, buranın Kızıldeniz olduğudur.

Mısırla da bir irtibat kurduk, oradaki halk da bunun Kızıldeniz olduğu kanaatindedir.

Mısır’da firavunların cesetleri mumyalanmak suretiyle muhafaza edilmekte idi. Ayetten denizde boğulan bu Firavun’un cesedinin mumyalanmadan, bir mucize eseri korunmuş olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim Cebelein mevkiinde, mumyalanmadığı halde hiç bozulmamış bir ceset bulunmuştur. British Museum’da muhafaza edilen bu cesedin en az 3000 yıllık olduğu tespit edilmiştir (Celal Ediz, “Üç Bin Yıllık Mucize”, Gerçeğe Doğru 2, İstanbul 1984, s. 1-4).

Cebelein, Kızıldeniz kenarında bir mevkidir.