Firavun, neden yarılmış denizi görünce şaşırıp geri çekilmedi de inat ve kibirle denizin içine girdi?

Tarih: 15.08.2018 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

Soru1: Firavun denizin yarıldığını görünce askerlerine dönüp , ''bakın deniz azametimden dolayı yarıldı, dedi''. Bunun kaynağı nedir. 
Soru 2: “İki topluluk birbirini görünce, Musa’nın adamları 'Eyvah, yakalandık!' dediler. Musa: 'Hayır, asla! Rabbim şüphesiz benimledir, bana yolu gösterecektir.' dedi. Bunun üzerine Musa’ya: 'Vur asan ile denize!' diye vahyettik; vurunca deniz hemen yarılıverdi ve her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekilerini de buraya yaklaştırdık. Musa ve beraberindekilerin hepsini kurtardık, sonra da ötekileri suda boğduk.” (Şuara 61-66)
- Bu ayet müteşabih midir? 
Soru 3: Firavunun nil nehrini tersine akıtması ve Hz Musa'yı istidraç göstererek yenmesi gibi bir olay var mıdır? Kaynağı nedir?
Esas Soru: Denizin yarıldığını gören firavun, ordusunu denize girmeye nasıl ikna etti ve kendisi denize neden girdi?
- Aslında ben imanlı, Müslüman bir kimseyim. Lakin bu soruları ateist kimselere cevap vermek için araştırıyorum.
- Kalbe uyan ve tatmin edici bir cevap verirseniz çok sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunun cevabı kendi içinde saklı gibi. Firavun’un yarılmış denize dalması onun inat ve kibrinin bir göstergesi.

Ayrıca, Hz. Musa ve ona uyanların oradan geçtiğini görünce kendisi de geçebileceğini zannetmiştir.

Soru 1:
Firavun denizin yarıldığını görünce askerlerine dönüp , ''bakın deniz azametimden dolayı yarıldı, dedi''. Bunun kaynağı nedir? 

Cevap:
Bu tür rivayetler sahih hadise dayanmıyorsa İsrailiyattan addedilir. Bu durumda doğru veya yanlışlığını kesin olarak söyleyemeyiz.

Soru 2:
“İki topluluk birbirini görünce, Musa’nın adamları “Eyvah, yakalandık!” dediler. Musa: “Hayır, asla! Rabbim şüphesiz benimledir, bana yolu gösterecektir.” dedi. Bunun üzerine Musa’ya: “Vur asan ile denize!” diye vahyettik; vurunca deniz hemen yarılıverdi ve her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekilerini de buraya yaklaştırdık. Musa ve beraberindekilerin hepsini kurtardık, sonra da ötekileri suda boğduk.” (Şuara 61-66) Bu ayet müteşabih midir? 

Cevap:
Hayır, muhkemdir.

Soru 3:
Firavunun Nil nehrini tersine akıtması ve Hz. Musa'yı istidraç göstererek yenmesi gibi bir olay var mıdır? Kaynağı nedir?

Cevap:
Bu rivayet de İsrailiyattan olup, İslami esaslara uygun düşmediği için uydurma olduğu söylenebilir. Çünkü Allah’ın, Peygamberini bir kafire karşı küçük düşürmesi düşünülemez.

Esas Soru:
Denizin yarıldığını gören Firavun, ordusunu denize girmeye nasıl ikna etti ve kendisi denize neden girdi?

Cevap:
Hz. Musa Allah’ın emriyle hareket etti. Bu mucizeye şahit olanlar da ona güvendiklerinden denizde açılan yola girdiler. Zaten başka çareleri de yoktu.

Tarih, tefsir ve kısas-ı enbiya kitaplarında özellikle Hz. Musa dönemi firavunuyla ilgili pek çok rivayet yer almaktadır. Bu rivayetlere göre Hz. Musa ile Firavun arasındaki mücadelenin ayrıntılarıyla anlatıldığı bu rivayetlere göre, Hz. Musa önderliğindeki İsrailoğulları denizi aştıktan sonra Hz. Cebrail bir kısrak üzerinde Firavun ordusunun önünden denizdeki yola girer; Firavun ve ordusu da onu takip eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun