Kuran, Firavun’un etnik kökeni hakkında bir şey söylüyor mu?

Soru Detayı

- Kuran, Firavun’un hangi milletin hükümdarı olduğunu açıkça belirtiyor mu?
- Mısırlı bir hükümdar olduğunu biliyorum, ama Kuran'da ulusunun kimliğini veya etnik kökenini önerecek bir şey var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran’da Firavun’un etnik kökeninden bahsedilmemektedir. Ancak Kuran’ın genelinden onun Mısır kralı olduğunu bilmek mümkündür. Mesela:

“Onların arkasından, Musa'yı ayetlerimizle birlikte Firavun'a ve kavminin ileri gelenlerine gönderdik. Fakat onlar da ayetlerimize haksızlık ettiler. Sonra bak, o bozguncuların sonu ne oldu? Mûsâ dedi ki: 'Ey Firavun! Ben Âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir elçiyim. Bana, Allah'a karşı sadece gerçeği söylemem yaraşır. Ben size Rabbinizden açık bir delil (mucize) getirdim. Artık İsrailoğullarını benimle gönder.'” (Araf, 7/103-105)

Bu ayetlerde Hz. Musa’nın Firavun ve kavminin ileri gelen adamlarına gönderildiği bildirilmiştir. Hz. Musa’nın Mısır’da doğup büyüdüğü, sonra Medyen’e gittiği, daha sonra tekrar Mısır’a döndüğü Kuran’ın değişik ayetlerinden anlaşılmaktadır.

O halde, Firavun da Mısır kralıdır.

Hz. Musa’nın Firavun'dan bir isteği İsrailoğullarının / Yahudilerin kendisiyle birlikte oradan çıkmasına izin vermesidir. Bu ise, Hz. Musa’nın Yahudi kökenli olduğu, dolayısıyla Firavun’un Yahudi ırkından olmadığı anlaşılmaktadır.