Kim dünyadan kaçarsa dünya ona koşar sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Kim dünyanın peşinden koşarsa dünya ondan kaçar; kim dünyadan kaçarsa dünya onun peşinden koşar."
- Bu söz hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda “Kim dünyanın peşinden koşarsa dünya ondan kaçar; kim dünyadan kaçarsa dünya onun peşinden koşar.” anlamında bir hadis-i şerif bulamadık.

Ancak Yusuf Has Hacib’in bu anlama gelecek iki sözü şöyledir:

"Ey yiğit, gölge gibidir bak bu dünya,
Kovalarsan kaçar, kaçarsan yapışır sana."

"Dikkat edersen dünya gölge gibi,
Kovalarsan kaçar, kaçarsan kovalar seni."
(Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig, beyit no: 1409, 3536)

Esasen dünyanın üç yüzü vardır:

1. Allah’ın bir mektubu, kevnî bir kitabı olması.

2. Ahiretin ürünlerini yetiştiren bir tarla olması.

3. Ahirete engel olan, nefsin isteklerine bakan, gafillerin eğlencesi olması.

İşte, dünya ilk iki yüzüyle zorunlu olarak ahiretle yakın ilişki içerisindedir. Bu iki yüzünü düşünmeden dünyayı terk ederek ahireti kazanmaya çalışmak, baştan yanlıştır.

Üçüncü yüzü itibariyle dünyaya olan düşkünlüğünden ötürü ahireti unutmak da bir başka yönden yanlıştır.

Mümin, normal hayatını yaşayacak, helallerden yeteri kadar faydalanacak, toplumun içinde olacak, faydalı işlerini sürdürecek ama bunları yaparken kalbini bağlamayacak, halk içinde Hak ile olacak.

Kulluğunu ihmal etmeksizin çalışacak, bilimde, sanatta, ticarette, tarımda, kısacası her alanda ileriye gidecek ama gönlünü kaptırmayacak bunlara.

Parayı, serveti, makamı, şöhreti, hüneri, ilmi, sanatı Rabbiyle kendi arasına engel yapmayacak, bilakis vesile yapacak. Yani bunları onun adına kullanacak.

Parayı kasada istifleyecek, makamı masada bırakacak, villayı arsaya kuracak, bunların kalbini istila etmelerine izin vermeyecek.