Kim bana salavat getirmeyi unutursa ona cennetin yolu unutturulur, hadisi ne demektir?

Soru Detayı

- Bir hadis de "Kim bana salavat getirmeyi unutursa ona cennetin yolu unutturulur." hadisi sahi midir?
- Bazı insanlar salavat ayda yılda bir okuyorlar şimdi bu insan a cennetin yolu unutturuldu mu?
- İbadet etse bile mi unutturuldu?
- Bu hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadisi İbn Mace (Babu’s-salati ale’n-nebî, h. no: 908) ve Taberani/el-Kebir (h. no:12819) rivayet etmiştir.

Zevaid’de bu rivayetin senedinde yer alan Cubare adındaki ravi zayıf olduğu için hadis de zayıftır. (bk. Haşiyetu’s-Sindi, ala İbn Mace, 1/294)

Mağlatay b. Kalic de bu rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk. Mağlatay, Şerhu Süneni İbn Mace, 1/1530)

- Kaynaklardaki bu hadisin meali şöyledir:

"Kim bana salavat getirmeyi unutursa muhakkak ki o cennetin yolunu şaşırmıştır."

Bunun manası şudur:

Salavat da bir salih ameldir. Cennete giden yol ise salih amellerden geçer. Bir salih ameli yapmayan kimse, o kadar yolu şaşırmış sayılır. Özellikle salavatı bütün bütün terk eden kimsenin bu yanlışı ve cennet yolundan sapması daha da fazla olur. (bk. Haşiyetu’s-Sindi, ala İbn Mace, 1/294)