Allah'ım sultanlığının azametine ve zatının celaline layık olan hamd sana mahsustur, duasının önemi hakkında hadis var mıdır?

Tarih: 03.07.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Söz konusu duanın Arapçası şöyledir: (Tercümedeki "sultan" kelimesi ile "zatının" kelimesinin sırası yer değiştirmelidir.)

 يا رب لك الحمد كما ينبغى لجلال وجهك ولعظيم سلطانك

“Ya Rab, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike”

"Ey Rabbim! Senin zâtının celaline ve senin hâkimiyetinin azametine layık şekilde sana hamd olsun."

- Bu dua ile ilgili hadis rivayeti ise şöyledir:

İbn Mace, Beyhakî ve Taberanî’nin Abdullah b. Ömer’den yaptıkları rivayete göre Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın kullarından bir kul, ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbeği li celali vechike ve li azimi sultanike.’ duasını okudu. İki melek bunun sevabını yazmakta zorlandılar; nasıl yazacaklarını bilemediler. Bu sebeple, göğe çıktılar ve dediler ki: ‘Ey Rabbimiz! Senin kulun öyle bir şey söyledi ki, onu nasıl yazacağımızı bilemiyoruz.’ Allah -kulunun ne dediğini bildiği halde-, ‘Kulum ne dedi?’ diye sordu. Melekler: ‘Ya Rab! O şöyle dedi: ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike’ diyerek cevap verdiler. Bunun üzerine yüce Allah, ‘Kulum ne söylediyse, siz onu olduğu gibi yazın; zaten kulum sonunda bana gelecek ve ben onun mükâfatını vereceğim.' (bk. İbn Mace, h.no: 3801; Kenzu’l-Ummal, h. no: 5127)

Bu hadis “hasen” kabul edilmiştir. (bk. Sindi, haşiyetu İbn Mace, 2/421)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun