Kendi sayfamda iş yeri reklamı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Soru Detayı

- Benim bir facebook sayfam var. Sayfama reklam vermek isteyen işletmeler var. Bunlar da pastane, kafe, restoran vb. Ancak bunlardan canlı müzik yapan da var, yapmayanlar da var. Ama hepsi de bayan erkek karışık ortamlar.
- Bunların reklamını ücretli olarak yapsam aldığım para helal midir?
- Bu iş caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kazancın veya alışveriş gibi bir işlemin helal olması için, alışverişe konu olan mal veya hizmetin dinen meşru olması; yapılan işlemin İslam ahlak ve adabına uygun yapılması, tarafların bu alışverişte birbirlerini aldatmaması ve karşılıklı rıza dahilinde yapılması gerekmektedir.

Bu noktada bahsettiğiniz işlemlerin mahiyeti ön plana çıkmaktadır. Dinimizin getirmiş olduğu emir ve yasaklara ve İslam ahlakına ters olan bir durum olup olmaması konu hakkındaki hükmü etkileyecektir.

Yapacağınız reklamlar, şirketin haksız kazanç sağlamasına, layık olunmayan bir güven ve şöhret kazanmasına ve bahsedilen vasıflarda olmayan ürünleri revaç bulmasına sebebiyet vermeyecekse, bu tür reklamları yayınlamak ve bunun karşılığında para almak caiz olabilir.

Ayrıca, takip edilen reklamların haramı teşvik etmemesi, cinsellik içermemesi, İslam ahlakına ve ticaret hukukuna uygun olması gerekmektedir...